Twój rozwój. Twoja r-Ewolucja

coaching siedlce

r-Evolution

Katarzyna Kiejrys

Czas czytania: 1 min

22 lipca 2020

W czasach wszechobecnego kultu indywidualizmu i ciągłego ulepszania, kultu  bycia mądrzejszym i wydajniejszym, człowiek poddaje się nieustannej obróbce, poszukując niekiedy w nurcie rozwoju osobistego sposobu na życie.

Z całą pewnością to, że przeczytam kolejne książki o motywacji, sile woli, przełamywaniu barier, skutecznym zarządzaniu czasem i magii sprzątania, uczyni mnie bardziej efektywną osobą. Nie sprawi jednak, że moje życie z automatu nagle nabierze blasku, a ja jako super jednostka popłynę na fali uniesienia w stronę złotego garnka na końcu tęczy.

Niekoniecznie też posiadana wiedza uczyni mnie lepszym człowiekiem, ponieważ nabieranie nowych kompetencji nie zawsze idzie w parze z rozwijaniem się w swoim człowieczeństwie. Wiedza czyni mnie jedynie bardziej wyedukowaną jednostką. Przewrotność intelektualnego rozwoju, polega na tym, że zdobywając wiedzę często dajemy sobie, bardzo logiczne i bardzo racjonalne prawo do czucia się mądrzejszym. Skoro jestem mądrzejszy to wiem lepiej od Ciebie. A skoro wiem lepiej od Ciebie to nie muszę słuchać tego co mówisz.

W ten sposób druga osoba staje się dla nas materiałem porównawczym dzięki, któremu możemy karmić nasze poczucie wyższości. Wierząc we własną wyższość z kolei zamykamy się na innych i przestajemy ich słuchać. Stawiamy kropki i na własne życzenie odcinamy się od tego co inni ludzie mają nam do zaoferowania.  

Kiedy jednak po tym co uznajemy za pewnik, zamiast kropki postawimy znak zapytania zaczyna dziać się magia. Okazuje się, że inni ludzie  są mega ciekawi, mówią niesamowicie mądre rzeczy, mają niezwykle trafne przemyślenia i refleksje na temat otaczającej ich rzeczywistości.

Wystarczy zaoferować drugiej osobie przestrzeń wolną od osądu i dającego się wyczuć poczucia wyższości, by usłyszeć od niej coś co może nas zaskoczyć. Nie zawsze jest to zgodne z tym co my myślimy, ale jest równie ważne i równie wartościowe.

Kiedy schowasz własne ego do kieszeni, kiedy przestajesz oceniać innych i mieć poczucie, że jesteś od nich mądrzejszy naprawdę otwierasz się na rozwój. Na ten rodzaj rozwoju, który jest najważniejszy i dzięki, któremu naprawdę możesz stać się lepszy.

Na rozwój Ciebie jako człowieka.

Człowieczeństwo to nie samotna podróż po szczeblach lansu i poklasku. To podróż w gorę i w dół, w pionie i w poziomie, wspak i po skosie, zawsze i wszędzie z innymi ludźmi.

Bo człowiekiem jest się w relacji do drugiej osoby.

Z tego powodu nie ma znaczenia, jak się rozwiniesz i w czym, jaki masz zawód, jaki status społeczny. Nie ma znaczenia co wiesz, co masz i co umiesz. Znaczenie ma to jak zachowujesz  się wobec innych.

 

 

Wiem lepiej od Ciebie. 

coaching siedlce

 

Coaching, Doradztwo ds. rozwoju  

r-Evolution

coaching Siedlce