Twój rozwój. Twoja r-Ewolucja

coaching siedlce

r-Evolution

Katarzyna Kiejrys

Czas czytania: 3 min

12 stycznia 2020

Kiedy wdepniemy w coś tylko jedną nogą lub zostaniemy lekko draśnięci przez kogoś, kto strzela do nas metaforyczną kupą z procy, przede wszystkim nie tarzajmy się w tym, co wyjaśnia level 1 w linku poniżej:

https://katarzynakiejrys.pl/jak-pozostac-szczesliwym-gdy-sie-wdepnie-level-1

Czasami jednak nawet najbardziej szczera chęć by się nie tarzać nie wystarczy. Dzieje się tak wtedy, gdy dostajemy od razu całym wiadrem lub nie tyle co wdepniemy w coś brzydkiego obutą stopą, a polecimy ślizgiem po całości. Pozbycie się takiej ilości brudu wymaga bardziej zaawansowanej pracy mentalnej.

Ale, po stokroć, jest ona warta zachodu :) 

 

Level 2: Odbij. 

 

Któregoś dnia, ku mojemu zaskoczeniu, odkryłam, że nie jestem wyjątkowa (mamo oszukałaś mnie). Większość błędów jakie popełniłam w życiu, albo przykrości jakie mnie spotkały, przerobiło miliony ludzi przede mną. Co więcej przerobi je jeszcze mnóstwo ludzi po mnie. Uciemiężenie jakie było moim udziałem okazało się niczym innym jak częścią składową, czegoś co nazywa się życie i ma to do siebie, że czasem płata nam niewybredne figle.

Chwilę się zeszło, ale na szczęście koło trzydziestki to zrozumiałam.

Zrozumiałam też, że w przypadku mocnego wdepnięcia warto umieć ‘odbić’.

Odbić od krytycznego oceniania siebie i samobiczowania. Odbić od nadmiernej celebracji własnej ważności. Odbić od przeświadczenia, że nasze wewnętrzne przeżycia są arcyważne.

Po prostu 'odbić' od siebie. Niczym kauczuk od podłogi.

W odbijaniu skuteczny jest humor i niekiedy przewrotna zmiana perspektywy.

Na przykład. Zagapiłam się kiedyś i spędziłam dużo czasu w nazwijmy to delikatnie niekonstruktywnej relacji. Lata bez zmarszczek bezpowrotnie odeszły. Nie były to jednak lata stracone. Czuję się tak jakbym zrobiła doktorat, (a nie wiem czy przypadkiem nie profesurę) z pracy pod tytułem „Czego nie potrzebuję i nie chcę w swoim życiu”. Tym sposobem zamiast pić z żalu, okazało się, że wypada mi świętować stopień naukowy.

Owszem mogę się samobiczować, tarzając się w brzydkim zapachu nieproduktywnych emocji. Mogę też ‘odbić’, użyć humoru i nabrać dystansu.

Z dwóch tych opcji zdecydowanie wolę być kauczukiem.

 

Level 3: Przerób gówno na papier.

 

Na Sri Lance z dwóch ton odchodów słoni produkuje się około 120 tys. arkuszy papieru. Na amazonie można kupić owe arkusze, zeszyty i notesy, wspierając przy okazji schronisko dla słoni.

Zrobić coś z kupy? Rzekłabym pro-aktywność level hard.

Inny zacny pomysł podsunął mi jeden z moich klientów w trakcie sesji coachingowej podczas, której stwierdził, że nie ma sensu pływać w szambie. Według niego jak już się w nie wpadło to jedyne co ma sens to przerobić to szambo na kompost.

Zachwyca mnie piękno obu idei. Zrobić zasób z czegoś co pierwotnie było naszym obciążeniem, czyli innymi słowy przekuć porażkę w sukces.

Nie da się uniknąć snajperów czyhających na nas z wiadrami, tak samo jak nie zawsze kontrolujemy się na tyle by uniknąć pełnego gracji ślizgu bo ubabranym trawniku. Cóż. Jesteśmy tylko ludźmi.

Wyobraź sobie jednak, że te tony nieprzydatnej i dokuczliwej substancji, to materiał jaki możesz przerobić. Owszem nie jest to praca przyjemna, ale nieprzyjemnie jest też w tym żyć. Zastanów się. Może przerobisz to wszystko na ponadprzeciętny dystans do życia, zaraźliwe poczucie humoru, stalową odporność, waleczność Gladiatora? Może zostaniesz inspiracją dla innych? 

To do Ciebie należy decyzja co z tym zrobisz. 

Umiejętność pozostania szczęśliwym, gdy się wdepnie to podjęcie decyzji o pro-aktywnej postawie wobec niesprzyjających okoliczności. Decyzji by wziąć sprawy w swoje ręce i nie pozwolić by ktoś lub coś o brzydkim zapachu odbierało nam radość życia. 

Czasem wystarczy przestać się tarzać i zrobić lekkie pranie. Innym razem trzeba być jak kauczuk i odbić. Jeszcze innym trzeba otworzyć fabrykę i zacząć przerabiać.

Niemiłe rzeczy, które nam się przytrafiają nie czynią nas wyjątkowymi. 

Wyjątkowi stajemy się dopiero radząc sobie z nimi. 

Czy jest to łatwe? Nie. Czy warto? Po stokroć.

 

Jak pozostać szczęśliwym,
gdy się wdepnie. Level 2 i 3. 

coaching siedlce

 

Coaching, Doradztwo ds. rozwoju  

r-Evolution

coaching Siedlce