Twój rozwój. Twoja r-Ewolucja

coaching siedlce

r-Evolution

Katarzyna Kiejrys

Czas czytania: 2 min

07 listopada 2019

Stąpając po wielowymiarowych trawnikach naszego życia, zdarza się, że przez nieuwagę lub pod wpływem emocji wchodzimy w nieprzyjemną niespodziankę.

Zdarza się też, że dostajemy taką niespodzianką z procy, od kogoś, kto z sobie tylko znanych przyczyn postanowił w nas wycelować. 

Jedyną receptą na to by całkowicie wyeliminować tego typu nieprzyjemności z naszego życia zdaję się być zostanie mnichem buddyjskim i wzniesienie się na inny poziom duchowości. 

Rozwiązanie to, choć przepiękne w swojej prostocie, może jednak zniechęcać. Zwłaszcza tych, którzy nie lubią luźnych pomarańczowych strojów, bądź czują się niegotowi by porzucić przyziemne przyjemności. 

Jeżeli jesteś w grupie właśnie tych osób i dodatkowo jesteś gotowy zmierzyć się z mało atrakcyjną metaforą, zachęcam Cię do czytania dalej. Poniżej opisałam pierwszy bajecznie prosty poziom produktywnego postępowania, gdy się wdepnie. 

 

 

Level 1: Nie rozdeptuj, nie rozcieraj.

 

Wyobraź sobie, że ktoś wycelował w Ciebie CZYMŚ z procy i trafił.

Co robisz?

A. Zdejmujesz ciuchy i je pierzesz.

B. Rozcierasz to COŚ po ubraniu.

Prawie każdy z nas wybrałaby pierwszą opcję. I to tak rach ciach. Nie trzeba by nas było do tego szczególnie zachęcać,  bo nikt nie lubi chodzić z CZYMŚ niefajnym na koszulce.

Podobnie zachowamy się kiedy w COŚ wejdziemy.

Nie rozdeptujemy tego bardziej stojąc w tym samym miejscu tylko zaczynamy czyścić. 

O dziwo jednak kiedy mamy do czynienia z niespodzianką metaforyczną często postępujemy odwrotnie. Zamiast zabrać się czym prędzej do czyszczenia zaczynamy TO wszystko jeszcze bardziej rozdeptywać i rozcierać.

Ktoś zachował się wobec nas nie w porządku. Powiedział nam coś co nie było fair, coś co było chamskie, coś co nas zdenerwowało, coś co  nas zabolało. Strzelił w nas  metaforyczną kupą z procy i trafił.

Zdarza się.

I to dość często.

Nie wiedzieć czemu, ludzie dookoła nas to niekiedy doprawdy wyspecjalizowani w swoim fachu snajperzy, którzy zawsze noszą przy sobie procę i pociski, a co gorsza mają wręcz olimpijskie statystki w celności. 

Zwyczajnie nie da się uniknąć strzału - szczególnie jeśli nawet się go nie spodziewasz.

Cel, pal, trafiony. 

My natomiast po takim postrzale,  zamiast czym prędzej zdjąć i uprać ciuchy, siadamy i przyglądamy się temu co się na nas znalazło. 

Roztrząsamy sprawę i złorzeczymy snajperowi.  

Przecież nie możemy odpuścić ot tak. Zapomnieć ot tak. Olać ot tak. Przecież to było niesprawiedliwe, nie fair, nie w porządku. Przecież ja na to nie zasłużyłam. Przecież…. Przecież… ;)

Owszem wszystkie te 'przecież' to prawda i kiedy ktoś nam mówi, żeby wybaczyć i zapomnieć naturalnie czujemy wewnętrzny sprzeciw. Wydaje nam się, że darowanie komuś winy ot tak to jak założenie na siebie koszulki z napisem: celuj we mnie, proszę Cię uprzejmie. 

Nikt nie chce być trąbą, która ze stoickim spokojem godzi się na bycie źle traktowanym. 

Tyle, że w rzeczywistości przeżywając i 'celebrując' własną krzywdę rozcieramy po sobie to COŚ, czym ktoś w nas rzucił.  

Zwyczajnie siedzimy z brudnym ubraniem lub brzydko pachnącą podeszwą. 

Tak naprawdę wybaczasz i zapominasz, nie po to, żeby darować winę winowajcy. Wybaczasz i zapominasz po to, żeby nie rozcierać po sobie pocisku z procy, bądź nie rozdeptywać bardziej niespodzianki, w którą wdepnąłeś. 

Wybaczasz i odpuszczasz dla własnego komfortu. 

Wybaczasz i odpuszczasz nie dla kogoś.

Robisz to dla siebie. 

I takie postępowanie nie czyni Cię naiwną trąbą. Wręcz przeciwnie, oto jesteś produktywnym, ceniącym własny dobrobyt człowiekiem. 

Podsumowując, następnym razem, gdy ktoś zachowa się wobec Ciebie nie w porządku wyobraź sobie, że właśnie w coś wdepnąłeś lub trafił Cię czyjś brzydki pocisk. 

I postępuj według załączonej instrukcji: 

 

Nie rozcieraj, nie rozdeptuj. -> To nie ma sensu. 

Upierz i wyczyść. -> To ma sens. 

Wybacz i zapomnij. -> Zrób to dla siebie. 

 

*Poziom 2 dla zaawansowanych niebawem ;)

 

Jak pozostać szczęśliwym, gdy się wdepnie. 
Level 1. 

coaching siedlce

 

Coaching, Doradztwo ds. rozwoju  

r-Evolution

coaching Siedlce